شبکه دی
بازدید: 1219
کد: 120
زمان انتشار: شنبه 22 فروردین 1394

تورنت چیست؟ | What is torrent

تورنت چیست؟ | What is torrent
زمانی دیتاها خیلی کوچک و کم حجم بودند اما امروزه حجم اطلاعات و انتقال اطلاعات در حال افزایش و بالا رفتن است. برای دانلود این حجم از اطلاعات چه کار باید کرد؟ سیستم مشتری - کارگزار یا همان Client - Server دیگر جوابگو نیست. تورنت ( Torrent ) که بیشترین کاربردش در بحث سرگرمی است برای انتقال این حجم از اطلاعات ساخته شد و با گذشت زمان نرم افزارهای مختلفی از جمله Bit Torrent برای این منظور پا به عرصه گذشتن در اینجا به معرفی تورنت و چگونگی کار با این شبکه بزرگ می پردازیم.


تورنت چیست و چگونه با آن می توان حجم بالایی از اطلاعات را منتقل کرد؟

به طور خلاصه سیستم اشتراک گذاری با مشارکت کلاینتها است.
اگر n نفر به سرور مرکزی در سیستم مشتری - کارگزار وصل شوند، سرور مرکزی در یک نقطه به انتهای منابع پهنای باند یا پردازشی می رسد و ارتباط بین کارگزار و مشتری دچار مشکل شده و قطع شود. راه حل این مشکل استفاده از تورنت است. نمونه ای از این برنامه Bit Torrent است که در ذیل به معرفی و نحوی کار آن اشاره می کنیم :

ابتدا برنامه را به صورت رایگان دانلود و نصب می کنید. این برنامه شبیه مرورگر عمل می کند و در حقیقت یک میان افزار است. سایت هایی هستند که زمانی که در جستجوی فایل X هستید از اطلاعات Peer ها از طریق همین میان افزار مطلع اند و در قالب یک فایل txt با اندازه تقریبی یک کیلو بایت لیست تمامی Peer های دارای فایل X را به شما می دهند. در نتیجه فقط متکی به سرور نیستید و Peer ها خودشان به هم اطلاعات را می دهند. هر چه تعداد دانلود آن فایل توسط Peer ها بیشتر شود، سرعت دانلود آن بیشتر خواهد شد و شما می توانید در کمترین زمان ممکن و بدون پرداخت هزینه فایل مورد نظر خود را دانلود نمایید. به این نوع از معماری، معماری ترکیبی یا Hybrid گویند که ترکیب دو معماری مشتری - کارگزار و P2P یا همان معماری نظیر به نظیر است و به نوعی با ترکیب این دو معماری از فواید هر دو در معماری جدیدی تحت عنوان معماری ترکیبی بهره می برید. تورنت یک نمونه معرف از معماری ترکیبی است.


فایل های تورنت را چگونه پیدا کنیم؟

با یک جستجوی ساده از طریق موتورهای جستجو همانند گوگل و یا میان افزارهای تورنتی همانند Utorrent می توان نتایج زیادی را برای دانلود فایل مورد نظر یافت. برای مثال با جستجوی عبارت "دانلود تورنت Office2013" از طریق گوگل وب سایت های تورنتی آن به عنوان نتیجه به شما داده خواهد شد. همانطور که قابل مشاهده است، نتایج بدست آمده از جستجوی فوق در حدود 17.500.000 بوده است :
همچنین به کمک میان افزار Utorrent و با جستجوی عبارت "دانلود Office2013" فایلی از تمامی وب سایت های تورنت دارای این نرم افزار را در اختیار شما قرار می دهد و می توانید آفیس 2013 به راحتی، با سرعتی به مراتب بیشتر از روش های پیشین و بدون پرداخت هزینه دانلود نمایید :

برخی اصطلاحات کلیدی در تورنت :

Peer to peer یا نظیر به نظیر : بدین معنا است که ارتباط دودویی بین دو کامپیوتر برابر به منظور انتقال اطلاعات صورت می پذیرد. به هر کاربری که عضو این شبکه است و به دانلود اطلاعات می پردازد یک Peer گویند. معمولا Peer ها تمام فایل مورد نظر را ندارند، در صورتی که کل فایل را دارا باشند، Seed نامیده می شوند.
Seed : کاربری است که یک کپی کامل از فایل مورد نظر را دارا می باشد. به طور مثال زمانی که کاربر فایل مورد نظر خود را به طور کامل دانلود نماید، تا زمانی که بر روی Finish کلیک نکند و یا به هر طریقی آن را باز نگه دارد، امکان دانلود به کاربران دیگر را خواهد داد و به این عمل Seeding گویند. برای کمک به دیگر Peer ها و عدم شناخته شدن به عنوان یک Leech در این شبکه بزرگ، بهتر است پس از دانلود مدتی عمل Seeding را انجام دهید.
Leech : به کاربری که بیش از آنکه امکان دانلود اطلاعات خود را به دیگران دهد، از Peer های دیگر استفاده می نماید و حجم دانلود بیشتری نسبت به آپلود دارد و عمل Seeding را در کمترین حد ممکن انجام می دهد Leech گویند.
Tracker : سرورهایی که به آدرس دهی فایل های تورنت بین اعضای شبکه می پردازند و نقش هماهنگ کننده بین Peer ها را برعهده دارند Tracker گویند.

نکته امنیتی :

این برنامه از دسترسی های غیر مجاز بین Tracker ها جلوگیری می کند بدین معنا که شما به عنوان یک Tracker دسترسی به سایر فایل های Tracker ای که فایل مورد نظر شما را دارا می باشد، ندارید و بلعکس. اما رسیدگی بر روی اینکه خود فایل X دارای چه محتوی است، ندارد.

دانلود تورنتنویسنده:مهندس ن. ناظمی
ویراستار: Admin
حق نشر برای شبکه دی محفوط است 1394
Day Telecom © 2015


برای نمایش مقالات شما به نام خودتان در دانشنامه دی لطفا مطالب را به webmaster [at] day.ir ارسال بفرمایید.

منبع: Day Telecom
آدرس منبع: http://support.day.ir/torrent
آخرین بروزرسانی: یکشنبه 2 اسفند 1394 12:05:49
خانه | خدمات | تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شبکه دی محفوظ است.
© 2021 All Right Reserved DAY Telecom Group