شبکه دی
بازدید: 7641
کد: 45
زمان انتشار: جمعه 9 فروردین 1392

دامنه ir

دامنه ir

همه چیز در مورد دامنه ir

پسوند دامنه .ir یا ir Domain مخفف IRAN می باشد و مربوط به کشور جمهوری اسلامی ایران است.
این دامنه جزو سری دامنه های ccTLD یا Country Code Top Level Domain می باشد.
متولی ثبت دامنه های کشور ایران واحد ثبت دامنه مرکز تحقیقات فیزیک نظری و ریاضیات IPM یا ایرنیک زیر نظر سازمان جهانی ICANN می باشد و ثبت این دامنه ها غیر مستقیم توسط نمایندگان ثبت یا مستقیم توسط خود مرکز امکان پذیر است.
روال ثبت این دامنه از ابتدا تا کنون تغییرات زیادی داشته.
برای ثبت این دامنه توسط اشخاص حقیقی یا افراد عادی داشتن آدرس، کد پستی و کد ملی کشور ایران و برای اشخاص حقوقی یا شرکتها داشتن شماره ثبت موسسه به همراه آدرس و کدپستی الزامی است.
دوره ثبت و تمدید این دامنه یک تا 5 سال است.

شرایط عمومی ثبت دامنه ir چیست؟


دامنه با پسوند
ir باید حداقل دارای سه کاراکتر باشد، نام دامنه با این پسوند می تواند با یک حرف یا عدد آغاز شود و یا با یک حرف یا عدد پایان یابد و می تواند حداکثر 63 کاراکتر داشته باشد.
برای فاصله دادن بین کاراکترها در نام دامنه نمی توان از جای خالی (
Space) استفاده کرد به طور مثال: (www.ab cd.ir) صحیح نمی باشد.
برای فاصله دادن بین کاراکترها می توان از خط فاصله - (
dash) استفاده کرد به طور مثال: (a-bcd.ir) صحیح است.
همچنین استفاده از کاراکترهای
? ! & * و از این قبیل در نام دامنه مجاز نمی باشند به طور مثال: (abcd@e.ir ) صحیح نمی باشد.


چطور بدانم دامنه ای که قصد ثبت آن را دارم پیش از این توسط فرد دیگری به ثبت نرسیده است؟

جهت اطمینان از این امر شما می توانید از دامنه مورد نظر خود اصطلاحاً Whois بگیرید. برای انجام این کار شما می توانید از طریق لینک http://day.ir/whois ، قسمت جستجوگر دامنه و یا نشانی اینترنتی http://whois.nic.ir این کار را انجام دهید.

چگونه یک دامنه یا دامین ir ثبت کنم؟

راهنمای ثبت دامین ir:

http://support.day.ir/help/member/domainregir

آیا ثبت دامنه ir از طریق نماینده اجباری است؟

خیر در این مورد الزامی وجود ندارد اما در صورت ثبت دامنه از طریق نماینده، شما از خدمات نماینده شامل تخفیف ها یا استفاده از خدمات پشتیبانی (لازم به ذکر است ساعات تماس تلفنی و خدمات پشتیبانی مرکز ایرنیک محدود است)، پیگیری امور تمدید و امکانات دیگر برخوردار خواهید بود. نماینده در واقع رابط یا کارگزار امور مالی و فنی دامنه شما می باشد. در نهایت نیز دامنه به نام سازمان شما و در مرکز ثبت می شود.

چه مقدار طول می کشد تا دامنه ir من به ثبت برسد؟

پس از تکمیل فرایند ثبت دامنه در کنترل پنل اعضای شبکه دی، دامنه شما برای تائید نام به مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)ارجاع می گردد و پس از تائید به ثبت نهایی می رسد و به طور خودکار در پنل کاربری شما در کنترل پنل اعضای شبکه دی و همزمان در شناسه ایرنیک شما قرار می گیرد. به طور کلی مدت زمان تائید نام یک دامنه ir از سوی ایرنیک متغیر می باشد و ممکن است از 1 الی 5 روز به طول بیانجامد. در برخی موارد ممکن است مرکز ثبت دامنه برای تائید نام دامنه درخواست ارائه مدارک نماید که در اینصورت صاحب امتیاز دامنه می بایست این مدارک را برای ایرنیک ارسال نماید. لازم به ذکر است از زمانیکه درخواست ثبت دامنه داده می شود به مدت 10 روز فرصت ارسال این مدارک وجود دارد و پس از آن دامنه مورد نظر از حالت رزرو خارج شده و مجدد برای ثبت آزاد می گردد.


چرا ثبت دامنه من
در کنترل پنل اعضای شبکه دی ابطال شد؟

با رعایت موارد ذکر شده در لینک زیر شما می توانید مجدد نسبت به ثبت دامنه موردنظر خود اقدام فرمائید:

http://support.day.ir/help/irdomain/cancellation


آیا امکان تغییر نام دامنه
ir پس از ثبت وجود دارد؟

خیر.


آیا امکان مخفی نمودن و عدم نمایش مشخصات مالکیت و یا مشخصات
Whois دامنه ir وجود دارد؟

خیر، با توجه به سیاست کنونی مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)، این امکان برای دامنه های ir تحت هیچ شرایطی وجود ندارد.


آیا می توانم نسبت به تغییر مشخصات شناسه ایرنیک خود اقدام نمایم؟

بله، امکان اصلاح نام صاحب امتیاز شناسه و تغییر سایر مشخصات شناسه نظیر آدرس،کدپستی،تلفن،پست الکترونیک،کد ملی و شماره ثبت شرکت وجود دارد. توجه داشته باشید که اصلاح نام صاحب امتیاز شناسه به معنای تغییر کامل نام صاحب امتیاز شناسه نمی باشد و مواردی مثل اصلاح پسوند یا اصلاح خطای دیکته ای مجاز است.


چگونه می توانم نسبت به تغییر مالکیت دامنه
ir خود اقدام و دامنه خود را به شخص دیگری واگذار نمایم؟

این کار باید مستقیماً از داخل سایت ایرنیک صورت پذیرد. به این ترتیب که صاحب امتیاز فعلی دامنه یا همان فروشنده دامنه وارد سایت nic.ir شده و از گزینه های سمت راست صفحه گزینه انتقال دامنه را انتخاب می نماید. در صفحه باز شده در قسمت فروش دامنه (انتقال به شناسه دیگر)، نام دامنه خود را وارد می نماید و پس از دریافت رمز انتقال، آن را به صورت محرمانه در اختیار صاحب امتیاز آینده دامنه یا خریدار قرار می دهد. شخص خریدار نیز با داشتن رمز انتقال دامنه وارد سایت ایرنیک شده و از قسمت انتقال دامنه وارد بخش خرید دامنه می شود. انتقال مالکیت دامنهir شامل مبلغ 72.000 ریال می باشد که این مبلغ باید مستقیماً به ایرنیک پرداخت گردد و امکان پرداخت این مبلغ از طریق شبکه دی وجود ندارد.


چطور می توانم دامنه
ir خود را از طریق شبکه دی تمدید نمایم؟

برای انجام این کار ابتدا در کنترل پنل اعضای شبکه دی به آدرس http://portal.day.ir ثبت نام فرمائید. برای تمدید دامنه خود از طریق شبکه دی کافیست رابط مالی دامنه خود را در ایرنیک به شناسه شبکه دی یعنی da50-irnic تغییر دهید و سپس با ذکر نام دامنه خود از از طریق تیکت شبکه دی را مطلع نمائید تا دامنه مورد نظر شما جهت تمدید به لیست دامنه های شما افزوده شود.
جهت تغییر رابط مالی دامنه خود وارد سایت
nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود در قسمت دامنه های من دامنه موردنظر خود را جستجو کنید و از قسمت تغییر رابط ها گزینه شناسه کاربری دیگر را انتخاب نمائید و شناسه شبکه دی da50-irnic را وارد و سپس اعمال فرمائید.


چگونه می توانم نسبت به تغییر رابط های دامنه
.ir خود اقدام نمایم؟

جهت تغییر رابط مالی، فنی و اداری دامنه خود وارد سایت nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود در قسمت دامنه های من دامنه موردنظر خود را جستجو کنید و از قسمت تغییر رابط ها گزینه شناسه کاربری دیگر را انتخاب نمائید و شناسه شرکت موردنظر خود را وارد و سپس اعمال فرمائید.


چگونه می توانم دامنه ir خود را به شبکه دی انتقال دهم؟

دامنه های ir به طور معمول عملیاتی به نام انتقال ندارند و تنها تغییر رابطها در آن صورت می گیرد. به عبارت دیگر در صورتیکه قصد تمدید دامنه خود از طریق شبکه دی را داشته باشید تنها کافیست شناسه شبکه دی یعنی da50-irnic را در بخش رابط مالی آن دامنه قرار دهید.

چگونه می توانم دامنه ir خود را از شبکه دی به شرکت دیگری انتقال دهم؟

شما می توانید با تغییر رابط مالی دامنه خود از طریق سایت nic.ir و قراردادن شناسه شرکت مقصد در قسمت رابط مالی دامنه خود، نسبت به انجام این کار اقدام فرمائید.


مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های
ir در ایران کدام است؟

کلیه دامنه های ir و مشتقات آن در ایران زیر نظر سازمان فیزیک نظری و ریاضیات یا همان ایرنیک به ثبت می رسند که در حقیقت مرکز اصلی ثبت کننده دامنه های ir در تمام ایران می باشد، به این معنا که کلیه دامنه های ir پس از تائید این مرکز به ثبت نهایی می رسند.


نحوه ساخت شناسه ایرنیک

http://support.day.ir/kb/howcreatehandle

شناسه ایرنیک چیست؟


http://www.support.day.ir/kb/whatisnichandle

چگونه شناسه‌هایی که توسط نمایندگان برای ما ایجاد شده‌است را برای ورود به سایت ایرنیک فعال کنیم؟

http://support.day.ir/kb/activatenichandle


نحوه دستیابی به پرسش و پاسخ محرمانه شناسه ایرنیک

http://support.day.ir/kb/irnicsecrect


گذرواژه (رمز) خود در سایت ایرنیک را فراموش نموده ام...

http://support.day.ir/kb/irnicforgotpass


چرخه حیات دامنه
: ir

http://support.day.ir/kb/irdomainlifecycle

شناسه من در ایرنیک یک شناسه قدیمی یا old است...

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص دامنه های دارای شناسه قدیمی به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://support.day.ir/kb/oldirhandle


چگونه می توانم سفارش پرداخت نشده خود در سایت ایرنیک را لغو نمایم؟

برای این امر وارد سایت www.nic.ir شده و پس از وارد شدن در شناسه ایرنیک خود، در قسمت دامنه های من، دامنه موردنظر خود را جستجو نمائید. در صفحه باز شده به پایین صفحه بخش درخواست های این دامنه رجوع نمائید و روی شماره موردی که وضعیت پرداخت آن پرداخت نشده است کلیک نموده و در صفحه باز شده با انتخاب گزینه انصراف از درخواست، نسبت به لغو سفارش پرداخت نشده خود اقدام فرمائید.


چگونه می توانم نسبت به تغییر NameServer های دامنه .ir خود اقدام نمایم؟
در صورتیکه رابط فنی دامنه شما شناسه شبکه دی یعنی da50-irnic باشد، شما دسترسی لازم برای این منظور را از بخش NameServer ها در بخش دامنه و میزبانی در کنترل پنل اعضای شبکه دی خواهید داشت. در غیر اینصورت یعنی درصورتیکه رابط فنی دامنه شما شبکه دی نمی باشد به این طریق عمل کنید: وارد سایت nic.ir شده و پس از ورود در شناسه خود، در سمت چپ صفحه از بخش دامنه های من دامنه موردنظر خود را جستجو نمائید و در صفحه باز شده در قسمت سامانه نام دامنه(DNS روی گزینه ویرایش ردیف های کارگزاری نام و میزبانی دامنه کلیک نمائید.

آیا می توان یک دامنه ir را همزمان به نام دو نفر ثبت کرد؟

خیر، این امکان وجود ندارد و هر دامنه تنها یک صاحب امتیاز یا مالک دارد.

چرا دامنه ای که به ثبت رسانده ام در شناسه ایرنیک من قرار ندارد؟

این مربوط به زمانی است که برای ثبت دامنه خود اقدام نمودید. هر شناسه ای که در هنگام ثبت دامنه خود معرفی نمایید دامنه پس از ثبت در همان شناسه قرار می گیرد. در کنترل پنل اعضای شبکه دی این کار با معرفی یا وارد نمودن ایمیل مربوط به شناسه در فرم ثبت دامنه صورت می گیرد و به دلیل اینکه سیستم شبکه دی با سیستم ایرنیک منطبق است، دامنه شما پس از ثبت به طور خودکار در شناسه ایرنیک شما قرار می گیرد یعنی همان شناسه ای که خود معرفی نمودید. چنانچه در هنگام ثبت دامنه از طریق کنترل پنل اعضای شبکه دی در فرم ثبت دامنه، ایمیلی را وارد نموده باشید که مربوط به هیچ شناسه ای نباشد یعنی قبلاً از طریق آن ایمیل، شناسه ایرنیک ایجاد نکرده اید، در این حالت سیستم به طور خودکار و با توجه به ایمیل و مشخصات وارد شده در فرم ثبت دامنه، یک شناسه جدید ایرنیک برای شما می سازد و دامنه پس از ثبت در این شناسه قرار می گیرد.

برای اینکه بدانید دامنه شما در کدام شناسه قرار دارد، از دامنه مورد نظر خود whois بگیرید. شما می توانید از طریق لینک http://day.ir/whois ، از قسمت جستجوگر دامنه این کار را انجام دهید.

لازم به توضیح است چنانچه بخواهید دامنه خود را از یک شناسه ایرنیک به شناسه ایرنیک دیگری منتقل نمائید این کار تنها از قسمت انتقال دامنه در سایت ایرنیک امکان پذیر است و راه دیگری ندارد چراکه تغییر صاحب امتیاز دامنه محسوب می شود.


چرا ایرنیک برای ثبت دامنه از من تعهدنامه درخواست نموده است؟

شما می توانید با مطالعه لینک زیر، اطلاعات کافی در این خصوص را کسب نمائید:

http://www.support.day.ir/kb/writtenundertaking

آیا می توانم نوع شناسه خود را از محدود به حقیقی تغییر دهم؟

بله، شما می توانید درخواست خود را با درج بر روی یک برگ کپی از کارت ملی و با ذکر شناسه ایرنیک خود برای مرکز ثبت دامنه(ایرنیک)ارسال نمائید. جهت ارسال این درخواست وارد سایت nic.ir شده و از قسمت ارسال مدارک وارد بخش مدارک مربوط به امور شناسه ها شده و گزینه تکمیل فرم و ارسال مدارک را انتخاب فرمائید. سپس فایل مدرک را پیوست نموده فرم مربوطه را تکمیل و ارسال فرمائید.مطالب مرتبط
قیمت ثبت دامنه
فروش دامنه 3 حرفی
فعال سازی شناسه ایرنیک
پرسش و پاسخ محرمانه ایرنیک

دامنه com.

نویسنده: بهناز راد
ویراستار: Admin
حق نشر برای شبکه دی محفوظ است 1393
Day Telecom © 2014

برای نمایش مقالات شما به نام خودتان در دانشنامه دی لطفا مطالب را به webmaster [at] day.ir ارسال بفرمایید.

منبع: Day Telecom
آخرین بروزرسانی: دوشنبه 21 مهر 1393 22:38:51
خانه | خدمات | تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شبکه دی محفوظ است.
© 2021 All Right Reserved DAY Telecom Group