شبکه دی

مراکز ثبت دامنه


مرکز ثبت دامنه های اینترنتی کجاست؟

ICANN چیست؟

یک سازمان بین المللی غیرتجاری می باشد که امروزه به منظور كنترل و مديريت بهتر بر منابع اينترنت در كنار حجم قابل توجه مسوليت ها كه عمدتا مربوط به Generic top-level domain یا اصطلاحا gTLD ها مي باشد فعالیت می نماید. این سازمان همچنین مسولیت پورتکل هاى شناسايى و دامنه هاى اينترنتى عمومى و کشورى و مديريت روت سرورهاى اصلى اينترنت را برعهده دارد. در حال حاضر ICANN تعداد 13 سرور اصلي را در دنيا تعيين نموده كه با نام سرورهاي Backbone شناخته شده و با حروف A تا M نامگذاري شده اند .
ICANN در حال حاضر بیش از 850 مرکز ثبت دامنه تائید شده در سراسر دنیا دارد که آنها ICANN Approved Registrar نامیده می شوند و زیر نظر مستقیم این سازمان فعال هستند و تابع قوانین تعیین شده آن هستند.

مفهوم Registrar به چه معناست ؟

رجیسترارها مراکز اصلی ثبت دامنه های متداول (gTLD's) هستند که از سوی ICANN تائید و تحت نظارت این سازمان می باشند. در ادامه با برخی از مراکز ثبت دامنه آشنا خواهیم شد.
لیست کامل Registrar را از این لینک ملاحظه بفرمایید.مرکز ثبت دامنه ایرنیک

ایرنیک، مرکز ثبت دامنه‌های مرتبه‌اول کشوری نقطه-آی‌آر (‎.ir) و نقطه-ایران (.ایران) می باشد که مطابق با قوانین بین الملل امکان ثبت دامنه را برای اشخاص و سازمان ها میسر می سازد. متقاضی ثبت دامنه در مرکز ثبت دامنه ایرنیک پس از ایجاد حساب کاربری حقیقی و یا حقوقی بر حسب طبقه بندی مربوطه و پس از پذیرش شرایط مفاد موافقتنامه آن سازمان می تواند نسبت به ثبت نام دامنه مورد نظر اقدام نماید.

شرایط و مقررات عمومی ثبت دامنه

برخی مقررات ثبت دامنه ir به شرح ذیل می باشد:
1- ثبت کلمات خلاف عفت عمومی یا کلمات دیگری که حاکی از فعالیت معارض با قوانین و مقررات جمهوری اسلامی ایران باشند ممنوع است.
2- نام دامنه باید صرفاً از حروف لاتین، ارقام ،خط تیره – ، فاصله مجازی و اتصال مجازی تشکیل شود.
3- ثبت برخی اسامی واحدهای اداری کشور منحصراً در اختیار واحدهای ذیربط است. نام کشور (به هر صورت)، نام استان‌ها، فرمانداری، شهرستان‌ها و شهرها از این جمله‌اند.
4- ثبت اسامی آثار طبیعی، آثار تاریخی، فرهنگی و ملی، اسامی مذهبی و اسامی مشاهیر در اختیار واحدهای ذیربط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است مگر آنکه آن وزارتخانه مجوز کتبی برای غیر صادر کند.
5- متقاضی باید فرم مخصوص درخواست ثبت نام دامنه فارسی را پر کرده وبه طور الکترونیک تسلیم کند. ارائه فرم پر شده به منزله پذیرش کلیه شرایط ثبت دامنه تحت .ایران از جمله ضوابط و شرایط ، سیاست حل‌ اختلاف ، آیین نامه حل‌ اختلاف در زمینه نام دامنه تحت .ایران، مقررات حاضر و نیز هزینه ثبت می‌باشد. متقاضی باید در این فرم اطلاعاتی مانند نشانی قانونی کامل دارنده امتیاز دامنه، تلفن، مشخصات کارگزار دامنه و شناسه‌های ثبت ذیربط را ارائه کند.
6- ثبت ودامنه فقط برای یک سال یا پنج سال امکانپذیر است.
7- هزینه ثبت و یا تمدید هر دامنه در هر سال از طریق واحد ثبت دامنه اعلام می گردد.


ثبت دامنه ir از طریق شبکه دی

شرکت ارتباطات شبکه دی با بیش از ده سال سابقه در زمینه ارائه خدمات وب ، از جمله نمایندگان قانونی مرکز ثبت ایرنیک می باشد. کاربران شبکه دی می توانند پس از عضویت در پورتال اعضای شبکه دی نسبت به ثبت دامنه مورد نظر اقدام نمایند.
شرایط ثبت دامنه مطابق با قوانین وضع شده از سوی ایرنیک می باشد و نظارت و تائید نهایی تمامی دامنه های ir بر عهده مرکز ثبت دامنه ایرنیک میباشد.
ثبت دامنه ir از طریق شبکه دی شامل تخفیف می باشد.مرکز ثبت دامنه OnlineNICOnlineNIC یکی از شرکت های قدیمی فعال در خدمات ثبت دامنه است . آنلاین نیک از سال 1996 توسط ( ICANN (The Internet Corporation for Assigned Names and Numbers مجوز های لازم را دریافت نمود و شروع به کار کرد.
این شرکت یکی از معتبر ترین شرکت های اینترنتی دنیا محسوب شده و با استفاده از نو آوری و استفاده از متخصصین این امر توانسته است جایگاه ویژه ای را در کسب و کار مبتنی بر وب بدست آورد.
آنلاین نیک با بیش از 100 نماینده در سراسر جهان به فعالیت خود ادامه می دهد.شبکه دی به عنوان نماینده این مرکز ثبت شرایط و امکانات ثبت تعدادی از دامنه های بین المللی رابرای کاربران محترم فراهم آورده است.
ثبت دامنه های بین المللی در صورت آزاد بودن نام دامنه مورد نظر به صورت آنلاین و 24 ساعته از طریق پورتال اعضای دی امکان پذیر است.مرکزثبت دامنه Tucows

این شرکت در سال 1993 تاسیس و به عنوان یک شرکت ارائه دهنده خدمات ثبت دامنه و میزبانی و سرویس های مبتنی بر وب شروع به فعالیت نمود. Tucows سومین مرکز ثبت دامنه در دنیا محسوب می گردد و از جمله بزرگترین و معتبرترین شرکت های ارائه دهنده خدمات ثبت می باشد که مجوز خود را از ICANN دریافت نموده است.
این شرکت که با نام تجاری Open SRS نیز به فعالیت خود ادامه میدهد در سال 2008 شبکه های ویدئویی آنلاین را به منظور گسترش کسب و کار خود در جهت آموزش آنلاین آغاز نمود.
شبکه دی به عنوان نماینده رسمی Tucows امکان ثبت دامنه های بین الملل را برای کاربران محترم فراهم آورده است.
مطالب مرتبط :

قیمت ثبت دامنه
چرخه حیات دامنه های بین المللی
راهنمای ثبت دامنه


نویسنده: تانیا سلجوقی
ویراستار: Admin
حق نشر برای شبکه دی محفوظ است 1393
Day Telecom © 2014

برای نمایش مقالات شما به نام خودتان در دانشنامه دی لطفا مطالب را به webmaster [at] day.ir ارسال بفرمایید.

آخرین بروزرسانی: دوشنبه 4 دی 1396 14:31:36
خانه | خدمات | تماس با ما

تمامی حقوق مادی و معنوی این وب سایت برای شبکه دی محفوظ است.
© 2021 All Right Reserved DAY Telecom Group